organisers of the Three Spires Challenge

(mainly off-road and as close as we can get to a Half Marathon, 10k and 5k)

 
line decor
  
line decor

 
 

Results of the 2017 Runs & Walks

A big thank you to all who entered for one of our Runs & Walks on 9th July 2017 .......

The 2014, 2015, 2016 and 2017 TEN and HALF results should not be compared to previous routes due to the course change.

Be sure to check out the photos taken by Barry Cornelius during the Adderbury Three Spires Challenge. You are sure to be in at least one of them, probably more!

Quick Summary

HALF RUN - Distance about 13.16 miles

Male

Course record (2014 + Snake Hill Route):Tegs Jones, 80:08 (2015)

Course record: David Bruce: 75:19 (2011) - Canal Route

Position

Name

Time

Chip time

1st

Ali Herbert

1:27.07.0

1:27.06.2

2nd

Jeffrey Trybus

1:31.14.0

1:31.13.0

3rd

Ian Thomas

1:31:44.5

1:31.43.3

Female
Course record (2014+ route: Snake Hill): Jenny McBain, 94:01 (2017)

Course record: Abbey Norman, 81:48 (2011) - Canal Route

Position

Name

Time

Chip time

1st

Jenny McBain

1:34.02.5

1:34.01.0

2nd

Katy Young

1:43.15.0

1:43.12.7

3rd

Andrea Finnigan

1:51.50.2

1:51.44.9

 

approx 10k RUN

Male

Course record: Dan Blake, 39:47 (2015) - west of Bodicote route

Old Course record: Chris Bedford, 42:37 (2010) - through Bodicote Route

Position

Name

Time

Chip time

1st

Patrick Haynes

41:14.3

41:12.9

2nd

Matthew Lock

43:37.9

43:36.2

3rd

Nick Shea

45:45.9

45:43.2

Female
Course record: Dawn Round, 48:09 (2015) - west of Bodicote route

Old Course record: Rosanna Andrews, 47:33 (2012) - through Bodicote route

Position

Name

Time

Chip time

1st

Sam Suter

51:21.6

51:16.3

2nd

Clare Curnow

55:22.8

55:16.8

3rd

Michelle Williams

55:54.0

55:47.2

 

approx 5k RUN - New for 2016

Male
Course record (2016 route): Johnnie Sunderland, 22:44 (2016)

Position

Name

Time

Chip time

1st

Samuel Darke

23:46.7

23:43.4

2nd

Harry Stokes

24:06.2

24:03.1

3rd

Daniel Edwards

24:38.1

24:35.4

Female
Course record (2016 route): Natalie Kyte, 21:53.2 (2017)

Position

Name

Time

Chip time

1st

Natalie Kyte

21:56.9

21:53.2

2nd

Sharon Darke

24:30.1

24:27.1

3rd

Robyn Doyle

28:19.9

28:14.1

 

HALF WALK

Course record (2014+ route: Snake Hill): Susie Jackson, 3:19:41.1 (2017)

Course record: All finishers in 2010, 03:03:30 - Canal Route

Position

Name

Time

Chip time

1st

Susie Jackson

3:19:46.4

3:19:41.1

2nd

Sue Harris

3:19:48.9

3:19:42.8

3rd

Roger Summers

3:45:25.5

3:45:25.5

 

JUNIOR RUNS: 1st, 2nd, 3rd boy and girl

Ages 4–6
Boy


Position

Name

1st

Finnian Varney

2nd

Luke Haynes

3rd

Daniel Martin

Girl


Position

Name

1st

Jessica Martin

2nd

Emily Simonsen-Kern

3rd

Lois Freeman

Ages 7–8
Boy


Position

Name

1st

Charlie Smith

2nd

Toby Brock

3rd

Edwin Lancaster

Girl


Position

Name

1st

Charlotte Bowe

2nd

Jessica Young

3rd

Isabel Kinchen

 

 

Full Results for Finishers Only

Results for the Adderbury Half Run - about 13.16 miles

Pos

Bib No

Name

Time

Chip Time

Gender

Gen Pos

Club

1

36

Ali HERBERT

1:27:07.0

1:27:06.2

Male

1

 

2

80

Jeffrey TRYBUS

1:31:14.0

1:31:13.0

Male

2

CHERWELL RUNNERS & JOGGERS

3

76

Ian THOMAS

1:31:44.5

1:31:43.3

Male

3

CHERWELL RUNNERS & JOGGERS

4

69

Mark STILEMAN

1:32:15.8

1:32:14.5

Male

4

ROMSEY ROAD RUNNERS

5

95

Kevin GAME

1:33:44.5

1:33:41.7

Male

5

WOODSTOCK HARRIERS AC

6

50

Jenny MCBAIN

1:34:02.5

1:34:01.0

Female

1

ALCHESTER RUNNING CLUB

7

18

Chris COLBECK

1:34:23.7

1:34:20.1

Male

6

WITNEY ROAD RUNNERS

8

25

Adam FAIRHURST - GROETHE 

1:35:37.1

1:35:34.8

Male

7

 

9

61

Simon PRITCHARD

1:35:52.3

1:35:50.5

Male

8

BANBURY HARRIERS AC

10

4

David BANNISTER

1:37:26.8

1:37:25.3

Male

9

HOOK NORTON HARRIERS 

11

58

Daniel PEBODY 

1:38:47.6

1:38:46.0

Male

10

 

12

91

Shaun O'GORMAN

1:39:05.3

1:39:02.9

Male

11

ALCHESTER RUNNING CLUB

13

31

Richard FRANCIS

1:40:00.3

1:39:57.8

Male

12

ALCHESTER RUNNING CLUB

14

56

Kevin NORTHAM

1:40:18.2

1:40:14.8

Male

13

CHERWELL RUNNERS & JOGGERS

15

62

Anthony REDHEAD

1:40:33.4

1:40:30.4

Male

14

CHERWELL RUNNERS & JOGGERS

16

28

James FINNIGAN

1:41:43.7

1:41:38.2

Male

15

KIDLINGTON RUNNING CLUB

17

83

Garin WILBY

1:41:49.2

1:41:43.5

Male

16

 

18

23

William DOWNEY

1:42:55.5

1:42:51.8

Male

17

WITNEY ROAD RUNNERS

19

90

Katy YOUNG

1:43:15.0

1:43:12.7

Female

2

 

20

8

Simon BEST

1:44:51.4

1:44:44.9

Male

18

ALCHESTER RUNNING CLUB

21

12

Jon BURGESS

1:44:53.0

1:44:47.9

Male

19

ALCHESTER RUNNING CLUB

22

88

Simon WOOLLEY

1:44:59.1

1:44:57.1

Male

20

HOOK NORTON HARRIERS 

23

92

Mark SCHAEFER

1:45:02.9

1:45:02.0

Male

21

LAUFTRAINING.COM

24

60

Mike POLLARD

1:45:05.2

1:45:02.0

Male

22

CHERWELL RUNNERS & JOGGERS

25

89

Andrew LISTER

1:45:37.0

1:45:31.1

Male

23

KIDLINGTON RUNNERS

26

6

Danny BATCHELOR

1:46:07.6

1:46:06.2

Male

24

 

27

54

Peter MULLED 

1:46:28.6

1:46:22.4

Male

25

 

28

15

Shaun BYRNE

1:46:37.9

1:46:34.3

Male

26

CHERWELL RUNNERS & JOGGERS

29

39

Tom HOPKINS

1:46:50.9

1:46:47.9

Male

27

 

30

79

Kurt TRINDER

1:47:30.1

1:47:27.5

Male

28

CHERWELL RUNNERS & JOGGERS

31

67

James STEAD

1:48:26.0

1:48:18.6

Male

29

 

32

33

Robert GREEN

1:48:38.9

1:48:34.8

Male

30

WITNEY ROAD RUNNERS

33

2

Ben ANDERSON

1:49:31.4

1:49:26.8

Male

31

 

34

17

Richard CHINN

1:50:18.8

1:50:11.4

Male

32

HEADINGTON RR

35

27

Andrea FINNIGAN

1:51:50.2

1:51:44.9

Female

3

KIDLINGTON RUNNING CLUB

36

37

Graham HOLLOWELL

1:52:43.9

1:52:40.7

Male

33

WOOTTON ROAD RUNNERS

37

49

Ross MCANENY

1:53:22.7

1:53:18.0

Male

34

 

38

7

Jonathan BATEMAN

1:54:28.7

1:54:25.5

Male

35

ROAD RUNNERS CLUB

39

53

Ruth MITCHELL

1:54:38.8

1:54:35.1

Female

4

SWINDON STRIDERS

40

44

David JARRETT

1:55:58.2

1:55:49.0

Male

36

SILSON AC

41

22

John CRITCHFIELD

1:56:23.2

1:56:19.1

Male

37

HOOK NORTON HARRIERS 

42

93

Rachel PIPER

1:56:26.8

1:56:20.8

Female

5

 

43

30

Nick FISHER

1:57:00.9

1:57:00.9

Male

38

 

44

14

Martin BYFORD

1:57:35.5

1:57:30.9

Male

39

 

45

55

Lee NEWMAN

1:58:37.7

1:58:31.4

Male

40

 

46

19

Alan COOK

1:59:56.2

1:59:54.1

Male

41

 

47

21

Claire COURT

2:00:15.2

2:00:08.5

Female

6

ALCHESTER RUNNING CLUB

48

59

Darren PHILLIPS

2:00:20.0

2:00:14.5

Male

42

 

49

86

Chris YOXON

2:02:01.5

2:01:55.1

Male

43

 

50

1

Alistair ADAMS

2:02:01.8

2:01:55.5

Male

44

 

51

24

Caspar DOYLE

2:03:21.3

2:03:18.9

Male

45

 

52

57

Andy NORTON

2:03:35.0

2:03:31.1

Male

46

 

53

87

David LISSIMORE

2:04:08.9

2:04:01.5

Male

47

 

54

94

Simon RICHARDSON

2:04:10.6

2:04:06.6

Male

48

 

55

9

Edd BILES

2:04:40.9

2:04:38.0

Male

49

 

56

81

Elizabeth TURNER

2:04:44.9

2:04:37.1

Female

7

HEADINGTON RR

57

85

Deborah WILLIAMS

2:04:46.8

2:04:38.9

Female

8

CAMBRIDGE & COLERIDGE AC

58

70

Claire STRATFORD

2:04:54.2

2:04:51.4

Female

9

CHERWELL RUNNERS & JOGGERS

59

38

Brad HOOK

2:06:14.3

2:06:06.9

Male

50

BRACKLEY AND DISTRICT RC

60

84

Granville WILLIAMS

2:06:18.5

2:06:11.1

Male

51

 

61

82

Natasha VARNEY

2:06:30.9

2:06:23.6

Female

10

HEADINGTON RR

62

3

Rose ASHTON

2:06:54.9

2:06:47.9

Female

11

 

63

73

Roger TAYLOR

2:07:11.3

2:07:07.5

Male

52

NORTHAMPTON ROAD RUNNERS

64

71

Stephen STUART

2:08:48.6

2:08:42.5

Male

53

 

65

51

Erik MIELKE

2:09:22.3

2:09:17.4

Male

54

 

66

32

Mark GARRETT

2:14:20.5

2:14:12.4

Male

55

 

67

78

Paul TIMMS

2:14:35.9

2:14:33.9

Male

56

ON THE RUN AYLESBURY

68

45

Caroline KERR

2:14:54.0

2:14:47.7

Female

12

ALCHESTER RUNNING CLUB

69

13

Tony BURKE

2:14:54.4

2:14:47.6

Male

57

ALCHESTER RUNNING CLUB

70

68

Sue STILEMAN

2:15:35.6

2:15:31.4

Female

13

ROMSEY ROAD RUNNERS

71

40

Kim HOPKINSON

2:15:51.5

2:15:48.7

Female

14

CHERWELL RUNNERS & JOGGERS

72

29

Stephanie FISHER

2:16:38.7

2:16:31.8

Female

15

 

73

10

Paula BOOTH

2:17:03.3

2:16:58.4

Female

16

WOODSTOCK HARRIERS AC

74

26

Hayley FINCH

2:18:26.6

2:18:22.3

Female

17

ADDERBURY RUNNING CLUB

75

74

Suzie TAYLOR

2:18:26.8

2:18:22.4

Female

18

ADDERBURY RUNNING CLUB

76

72

Peter SUTTON

2:22:17.6

2:22:13.3

Male

58

 

77

65

Keith SMITH

2:24:19.1

2:24:14.7

Male

59

 

78

63

Karen SHAKESPEARE

2:26:05.7

2:26:00.7

Female

19

NORTHAMPTON ROAD RUNNERS

79

41

Helen ING

2:30:15.1

2:30:07.6

Female

20

 

80

64

Nicholas SIMONSEN-KERN

2:32:40.2

2:32:38.6

Male

60

 

81

46

Marcus LAMB

2:40:56.2

2:40:48.2

Male

61

 

82

75

David THOMAS

2:48:07.7

2:48:05.5

Male

62

 

83

47

Nigel LAMBERT

2:50:39.3

2:50:33.6

Male

63

ALCHESTER RUNNING CLUB

84

20

Mel COOPER

2:51:05.0

2:50:59.5

Female

21

 

 

Results for the Adderbury Half Walk - about 13.16 miles

Pos

Bib No

Name

Time

Chip Time

Gender

Gen Pos

Club

1

147

Susie JACKSON

03:19:46.4

03:19:41.1

Female

1

 

2

146

Sue HARRIS

03:19:48.9

03:19:42.8

Female

2

 

3

142

Roger SUMMERS

03:45:25.5

03:45:25.5

Male

1

 

4

148

Philip PALING

03:48:28.9

03:48:24.9

Male

2

 

5

144

Joanne BURKE

03:59:15.4

03:59:13.7

Female

3

ALCHESTER RUNNING CLUB

6

145

Marion HARRIS

03:59:15.9

03:59:13.7

Female

4

ALCHESTER RUNNING CLUB

7

150

Cheryl WEST

04:24:42.9

04:24:40.5

Female

5

 

8

143

Angela BLYTHE

04:24:44.6

04:24:42.8

Female

6

 

 

Results for the Adderbury Ten Run - Approx 10 kilometres

Pos

Bib No

Name

Time

Chip Time

Gender

Gen Pos

Club

1

382

Patrick HAYNES

41:14.3

41:12.9

Male

1

ADDERBURY RUNNING CLUB

2

392

Matthew LOCK

43:37.9

43:36.2

Male

2

WITNEY ROAD RUNNERS

3

416

Nick SHEA

45:45.9

45:43.2

Male

3

 

4

381

Jonny HAYNES

46:09.0

46:06.8

Male

4

 

5

361

Benjamin BROWN

48:49.6

48:47.7

Male

5

 

6

410

Daniel REID

49:20.0

49:16.3

Male

6

 

7

437

Bruce HENDRIE

49:27.6

49:21.0

Male

7

 

8

439

Garry WILLIAMS

49:32.1

49:27.4

Male

8

 

9

428

Mark TORRINGTON

50:18.1

50:11.8

Male

9

BRACKLEY AND DISTRICT RC

10

424

Sam SUTER

51:21.6

51:16.3

Female

1

ALCHESTER RUNNING CLUB

11

355

Tim BAYNE

52:03.2

51:58.5

Male

10

 

12

400

Christopher MILES

53:08.3

53:03.2

Male

11

WITNEY ROAD RUNNERS

13

369

Jonathan CARRUTHERS

53:11.1

53:09.6

Male

12

BANBURY HARRIERS AC

14

409

Brian REID

53:17.0

53:12.6

Male

13

 

15

398

Tim MEAN

54:08.3

54:03.4

Male

14

 

16

383

Les HAYNES

54:11.9

54:09.3

Male

15

 

17

417

Gary SMITH

54:48.1

54:41.3

Male

16

 

18

419

Stephen STANDLEY

54:55.9

54:48.7

Male

17

 

19

375

Clare CURNOW

55:22.8

55:16.8

Female

2

 

20

404

Darren NEATH

55:45.0

55:34.3

Male

18

 

21

432

Michelle WILLIAMS

55:54.0

55:47.2

Female

3

 

22

385

Tom FANE

55:55.9

55:51.3

Male

19

 

23

420

Neil STEWART

56:02.4

55:58.7

Male

20

ADDERBURY RUNNING CLUB

24

393

Robert LOWIN

56:28.9

56:18.5

Male

21

 

25

372

Stuart COOMBER

56:45.7

56:38.3

Male

22

 

26

366

Wiz BUNCE

57:14.3

57:08.1

Male

23

KIDLINGTON RUNNING CLUB

27

394

Jeremy LUGG

57:50.5

57:40.7

Male

24

 

28

414

Ashleigh SCOTT

57:58.0

57:54.0

Female

4

 

29

363

Adrian BRUCE

58:14.9

58:09.8

Male

25

 

30

368

Jon CAPPS

58:41.6

58:36.2

Male

26

 

31

412

Amy RUSSELL

58:49.0

58:42.0

Female

5

 

32

364

Stephen BUCK

59:04.9

58:52.3

Male

27

NORTHAMPTON ROAD RUNNERS

33

426

Martin TAFFT

59:08.1

59:01.4

Male

28

 

34

436

Steve WRIGHT

59:08.2

59:03.3

Male

29

 

35

440

Simon JONES

59:56.5

59:48.5

Male

30

 

36

387

Megan KYTE

1:00:41.4

1:00:36.9

Female

6

 

37

388

Tim KYTE

1:00:42.8

1:00:38.4

Male

31

 

38

374

Amanda COX

1:01:38.9

1:01:35.5

Female

7

 

39

360

Philip BOOTH

1:01:53.5

1:01:46.3

Male

32

 

40

408

David REID

1:02:00.4

1:01:56.2

Male

33

 

41

427

Jonathan THOMAS

1:02:10.5

1:02:01.1

Male

34

 

42

422

Chris STOKES 

1:02:41.0

1:02:32.6

Male

35

 

43

399

Przemyslaw MICHALAK

1:02:55.9

1:02:53.2

Male

36

 

44

406

Sheila NORTON

1:03:02.5

1:02:55.7

Female

8

 

45

411

Taylor ROBINSON

1:03:25.0

1:03:17.7

Female

9

 

46

402

Graham MOSS

1:06:01.9

1:05:51.4

Male

37

 

47

425

Caroline SYKES

1:06:15.7

1:06:11.8

Female

10

 

48

352

Jason ARLETT

1:06:35.2

1:06:23.4

Female

11

 

49

413

Lauren SCOTT

1:06:54.9

1:06:43.9

Female

12

 

50

401

Samantha MORRIS

1:07:07.7

1:07:05.4

Female

13

 

51

376

Jane FLETCHER

1:08:06.6

1:07:58.0

Female

14

 

52

434

Jean KER

1:08:16.9

1:08:05.0

Female

15

 

53

390

Bethan LEACH

1:08:17.4

1:08:05.6

Female

16

 

54

353

Claire BALDWIN

1:08:20.5

1:08:16.0

Female

17

 

55

438

Rachel BANNISTER

1:09:53.1

1:09:45.2

Female

18

HOOK NORTON HARRIERS 

56

395

Ruairidh MACIVER

1:10:10.4

1:09:59.2

Male

38

 

57

358

Colin BICKELL

1:10:29.1

1:10:22.8

Male

39

 

58

356

David BENNETT

1:10:33.2

1:10:24.5

Male

40

 

59

397

Siobhan MARTIN

1:11:12.4

1:11:07.1

Female

19

 

60

378

Alistair FREEMAN

1:11:13.3

1:11:03.2

Male

41

 

61

441

Ian HAYNES

1:11:20.1

1:11:12.6

Male

42

 

62

354

Karla BATCHELOR

1:11:41.7

1:11:33.2

Female

20

 

63

430

Helen TURNER

1:11:45.7

1:11:36.8

Female

21

 

64

371

Steve CLARIDGE

1:12:05.9

1:11:57.3

Male

43

 

65

431

Jonathan WILLIAMS

1:13:00.1

1:12:55.6

Male

44

 

66

367

Stuart CAMPBELL

1:13:22.5

1:13:14.2

Male

45

 

67

403

Claire MOULES

1:13:31.1

1:13:21.4

Female

22

 

68

359

Josh BOOTH

1:13:31.6

1:13:21.6

Male

46

 

69

435

Clarissa WORTH

1:13:42.0

1:13:35.4

Female

23

 

70

365

Scott BULLIFENT

1:15:11.6

1:15:05.6

Male

47

 

71

407

Mike PARKER

1:15:24.7

1:15:14.4

Male

48

 

72

442

Anya SIMS

1:15:48.2

1:15:38.9

Female

24

 

73

370

Petrina CASSELL

1:16:26.4

1:16:18.4

Female

25

 

74

433

Paul WILSON

1:16:26.4

1:16:18.4

Male

49

 

75

386

Samantha KING

1:16:33.5

1:16:27.3

Female

26

 

76

405

Isabel NEWLAND-SMITH

1:17:19.3

1:17:14.0

Female

27

 

77

384

Christopher JOHNSON

1:17:19.5

1:17:14.5

Male

50

 

78

418

Catherine SMITH

1:17:42.5

1:17:31.1

Female

28

 

79

396

Rhys MARTIN

1:22:22.1

1:22:17.9

Male

51

 

80

421

Penny STOCKS

1:22:51.4

1:22:45.9

Female

29

 

81

429

William TURNER

1:22:58.8

1:22:50.1

Male

52

 

82

389

Jo WOODBRIDGE

1:24:00.1

1:23:51.0

Female

30

HOOK NORTON HARRIERS 

83

373

Jamie COX

1:24:55.0

1:24:45.6

Male

53

 

84

423

Eve SULLIVAN 

1:27:33.8

1:27:24.2

Female

31

 

 

Results for the Adderbury Five Run - approx 5 kilometres (Adults and Juniors aged 11 and above)

Pos

Bib No

Name

Time

Chip Time

Gender

Gen Pos

1

712

Natalie KYTE

21:56.9

21:53.2

Female

1

2

705

Samuel DARKE

23:46.7

23:43.4

Male

1

3

719

Harry STOKES

24:06.2

24:03.1

Male

2

4

704

Sharon DARKE

24:30.1

24:27.1

Female

2

5

708

Daniel EDWARDS

24:38.1

24:35.4

Male

3

6

715

Henry TAYLOR

24:41.3

24:33.3

Male

4

7

702

Charlie COX

25:21.6

25:14.6

Male

5

8

701

Edward BROWN

25:54.6

25:46.2

Male

6

9

718

Daniel WOODBRIDGE

27:57.8

27:50.1

Male

7

10

707

Robyn DOYLE

28:19.9

28:14.1

Female

3

11

709

Jeremy FENNELL

28:34.5

28:28.0

Male

8

12

716

Kim TIBBLE

31:40.0

31:27.7

Female

4

13

703

Amber CRAWLEY

31:41.9

31:37.9

Female

5

14

721

Jefferson CLEGHORN

31:43.5

31:33.2

Male

9

15

711

Nick HOLLAND

32:10.2

31:58.5

Male

10

16

713

Beata MICHALAK

32:42.5

32:38.8

Female

6

17

720

Pam EAGLES

32:48.2

32:42.3

Female

7

18

710

Sarah FOSTER

32:48.3

32:38.4

Female

8

19

717

Elkie WARD

32:50.7

32:39.8

Female

9

20

706

Ellie DOMMETT

32:51.0

32:40.1

Female

10

 

JUNIOR RUNS: OVERALL RESULTS

Ages 4–6

Position

Name

1

Finnian Varney

2

Luke Haynes

3

Daniel Martin

4

Henry Young

5

Harry Brock

6

Toby Williams

7

Jude Woodbridge

8

Joel Fane

9

Harry Ducker

10

Henry Freeman

11

Jessica Martin

12

Rocky Suter

13

Emily Simonsen-Kern

14

Jamie Smith

15

George Fane

16

Lois Freeman

 

Ages 7–8

Position

Name

1

Charlie Smith

2

Toby Brock

3

Charlotte Bowe

4

Jessica Young

5

Isabel Kinchen

6

Edwin Lancaster

7

LilyJane Dury

8

Amy Haynes

9

Chloe Morris

10

Alys Leach

 

Ages 9–10

Position

Name

1

Sofia Pouyanne Daza

2

Ollie Robey

3

Jessica Lancaster